Moda

Prima Aprilis i Fashion House Outlet Centre w Sosnowc

Prima Aprilis w Polsce, Ryba kwietniowa we Francji, Dzień kłamcy na Litwie czy Polowanie na frajera w Szkocji – zabawne zwyczaje związane z pierwszym kwietnia występują w różnej postaci na całym świecie. W Fashion House Outlet Centre w Sosnowcu w Prima Aprilis również nie zabraknie humoru i atrakcji. Na poszukiwaczy skarbów czekają

Prima Aprilis w Polsce, Ryba kwietniowa we Francji, Dzień kłamcy na Litwie czy Polowanie na frajera w Szkocji – zabawne zwyczaje związane z pierwszym kwietnia występują w różnej postaci na całym świecie. W Fashion House Outlet Centre w Sosnowcu w Prima Aprilis również nie zabraknie humoru i atrakcji. Na poszukiwaczy skarbów czekają nagrody.

– Pierwszego kwietnia wszystko zdarzyć się może. Z całą pewnością jednak w naszym outlecie, tak jak w każdy inny dzień roku, na robiących zakupy czekają markowe produkty w cenach niższych od 30 do 70 procent – mówi Anna Meller, marketing manager Fashion House. Niespodzianką dla klientów będzie natomiast miejsce, w jakim odnajdą swoje ulubione marki. Na tych, którzy wykażą się spostrzegawczością i poczuciem humoru czekają nagrody – dodaje Anna Meller.

Primaaprilisowy żart w Fashion House polega na tym, że na przykład sportową koszulkę firmy Lee Cooper będzie można znaleźć wśród eleganckiego asortymentu Sunset Suits, gadżety Nike czy New Balance pośród skórzanej galanterii Wittchena i odwrotnie. „Pomieszane” marki będą jednocześnie nagrodą dla klientów za ich odnalezienie.

Historia zwyczaju wzajemnego żartobliwego oszukiwania się i robienia nieszkodliwych psikusów zwanego w Polsce Prima Aprilis (łac. 1 kwietnia) nie jest pewna i jednoznaczna. Istnieje wiele teorii i źródeł tłumaczących jego pochodzenie. Najstarsze z nich sięgają czasów starożytnych.

W Polsce pojawienie się pierwszych żartów związanych z Prima Aprilis, zwanym też Dniem Śmiechu, datowane jest na wiek XVI. Sto lat później primaaprilisowe zwyczaje znane były już na całym świecie. Obecnie forma kawałów, a nawet nazwa i data „święta” są tak różne jak szerokość geograficzna, pod którą występują.

Od 1631 roku, pierwszego kwietnia figle płatają sobie podczas Indenaprilschicken („oszustwo primaaprilisowe”) Niemcy. W Anglii obchodzony jest April Fool’s Day („dzień kwietniowego głupca”), podczas którego żarty robione są tylko rano; tradycja mówi, że wieczorem zrobienie komuś psikusa może przynieść pecha. Szkoci bawią się z okazji dnia zwanego tam Hunt the Gowk („upoluj frajera”), Litwini z kolei – Melagio diena, czyli Dnia kłamcy.

A to już wiesz?  Prada telefon

„Ryba kwietniowa”, Le poisson d’avril, to nazwa primaaprilisowej tradycji rodem z Francji. Nad Loarą można bezkarnie opowiadać nieprawdziwe historie i żartować do woli, a zwyczaj nakazuje ukradkiem przyklejać sobie wzajemnie do pleców papierowe ryby. W Nowym Jorku już od 25 lat pierwszego kwietnia aleją Five Avenue przechodzi gromadząca tysiące ludzi parada April Fool’s Day, podczas której spośród uczestników zabawy wybierany jest „Król Głupców” – najzabawniej przebrany uczestnik parady.

Nie wszędzie Prima Aprilis obchodzony jest pierwszego kwietnia. Hiszpanie przebierają się i żartują
z siebie nawzajem 28 grudnia, a Hindusi – 31 marca podczas festiwalu Huli. W Portugalii Prima Aprilis jest obchodzony w dwa dni – w niedzielę i poniedziałek przed Wielkim Postem.

– Fashion House Outlet Center w Sosnowcu postanowiło wykazać się humorem zgodnie z polską tradycją. Dokładnie pierwszego kwietnia dobry żart będzie markowego upominku wart – dodaje Anna Meller. ###

Informacje o Fashion House Outlet Centre:

The Outlet Centre – to sklepy fabryczne, w których sprzedawane są wyłącznie markowe produkty wysokiej jakości.
W Fashion House Outlet Centre towary markowe takie jak odzież, obuwie, czy akcesoria sportowe sprzedawane są przez cały rok po obniżonych cenach – niższych od 30% do 70% w stosunku do cen w zwykłych sklepach. Produkty oferowane
w Fashion House Outlet Centre są końcówkami serii lub kolekcji, kolekcjami z poprzednich lat oraz prototypami.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.fashionhouse.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy